Oddělení lidových nástrojů

Do oddělení lidových nástrojů patří hra na cimbál. V únoru 2005 začala se studiem na tento nástroj Dana Urbanová jako první hráčka na cimbál v historii školy. Od února 2006 se přidala Tereza Filipová, v r. 2008 Magdaléna Málková a v r. 2011 Filip Blajda z Litomyšle.  Po absolvování studia I. cyklu T. Filipové, M. Málkové a po odchodu F. Blajdy na Moravu zůstala jediným žákem školy Tereza Kučerová, která začala v ZUŠ studiem v PHV v září 2012. Nejmladším žákem je nyní Jana Kučerová. Nastoupila k 1. 2. 2017. Hráči na cimbál se uplatnili v cimbálovce, v komorní hře, nebo v doprovodu dětského sboru Zvukoboráček nebo sboru Cantus na různých školních i mimoškolních vystoupeních.

Vydařenou akcí bylo mj. setkání souborů lidových nástrojů ze tří základních uměleckých škol (Choceň, Lanškroun a Vysoké Mýto) dne 3. 5. 2007 v Chocni s názvem „Podvečerní setkání s lidovou písničkou“, dále jmenujme hry v Lanškrouně či v okolí Chocně a též pravidelná vystoupení na Setkání hudebních rodin s rodinnou cimbálovkou (nejdříve rodin Urbanových a Janečkových, nyní Kučerových). Vydařené vystoupení se konalo 16. 12. 2016 na Vánočním koncertě sboru Cantus. Cimbálu sólovému, doprovázejícímu zpěv sólový či sbor, nebo hraní obou hráček na jeden cimbál byl věnován celý blok.

Cimbálovka, sólisté i hráči v komorním sdružení byli úspěšní se svým programem mj. na krajských kolech soutěže lidových nástrojů v Pardubicích, a to jak v r. 2009, tak v r. 2012 (1., 2. a 3. místa).