obory / hudební obor / hudebni teorie
Hudební Nauka
Hodiny hudební nauky vnímáme jako pravidelné setkání kamarádů z různých koutů našeho hudebního oboru. I když je často každý žák hráčem na jiný hudební nástroj, při hodině hudební nauky děti objevují, že výška tónu nebo jeho délka platí “kupodivu” úplně pro všechny. Při zpívání, vytleskávání rytmu, pohybové výchově nebo seznamování se s hudební abecedou děti zjišťují, že je šikovné a užitečné se ptát, zkoušet, objevovat a také nesouhlasit a hledat nová řešení.
Přirozeně ne vždy jde každému vše hned. Právě ve společných hodinách se naskýtá možnost takové situace prožít a zjistit, že pravidelné trénování přemůže nakonec každou nesnáz. Moc se těšíme na ten moment, kdy se od sešitu zvednou oči, dlaň se připlácne na čelo a ozve se “vždyť je to jednoduché!”.
Největší odměnou je pro nás udivená věta na odchod “to už je konec?”.
Snažíme se, aby ten, kdo absolvuje předmět hudební nauka, byl schopný v budoucím životě rozluštit každý notový zápis, který si v notách, zpěvnících nebo na webu najde. Aby se potkal s hudbou znějící v minulosti, uměl si na ni vytvořit názor a vysvětlil ho. Aby stačil alespoň sluchem ochutnat z nástrojových barev a kombinací, které hudba nabízí.
Zvuková tvorba
V hodinách zvukové tvorby se zaměřujeme na práci se zvukem od jeho vzniku až po vytvoření finální nahrávky. Učíme se o tom, jak zvuk funguje z fyzikálního hlediska a také jak ho zaznamenávat a zpracovávat. K záznamům zvuku používáme zvukovou techniku. Poznáváme různé typy mikrofonů, kabelů a zvukových karet. Hledáme, jak veškerou techniku co nejlépe rozmístit. Ke zpracování zvukových stop využíváme počítačové programy, zkoušíme v nich nahrávky upravovat, abychom vytvořili, co nejlepší nahrávku. Při práci v programech se zaměřujeme na střih a míchání zvuku, přidávání dozvuku, apod. Nabyté znalosti využíváme při nahrávání vybraných koncertů ZUŠ Choceň. Okrajově se věnujeme také audiovizuální technice a propojujeme obraz se zvukem.